Zabawy z dzieckiem


Wiki Katalog Stron - Gromadzimy wiedzę!

piątek, 12 kwietnia 2013

Rozwój motoryczny 3 latka

Rozwój motoryczny dziecka 3-letniego dzielimy na dwie części:
A) na motorykę dużą, dzięki której dziecko zdobywa poprzez odpowiednie ćwiczenia, takie umiejętności jak:
1) sprawnie chodzi i biega
2) pewnie trzyma przedmioty w czasie chodzenia
3) stoi 2-3 sekundy na jednej nodze
4) rzuca, kopie i próbuje łapać piłkę
5) jeździ na trójkołowym rowerku
6) samodzielnie wkłada i zdejmuje niektóre części garderoby
B) na motorykę małą, dzięki której dziecko zdobywa następujące umiejętności:
1) rysuje pionowa i poziomą linię prostą, krzyżyk  i koło
2) buduje wieżę z (8) elementów
3) posługuje się łyżką,widelcem i kubkiem
4) samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne
5) wkłada klocki różnego kształtu do odpowiednich otworów
6) ruchy narządów mowy są szybsze i bardziej precyzyjne, znacznie  rośnie liczba słów, których dziecko   używa.
   Wszystkie powyższe umiejętności dziecko najszybciej zdobędzie przebywając w przedszkolu. Nauczyciele bowiem organizują szereg zajęć, gier i zabaw, które służą dziecku do prawidłowego rozwijania się, szczególnie w sferze motorycznej. Istnieje szereg zabaw, dzięki którym dziecko będzie potrafiło np. zawiązać sobie buciki. Drodzy rodzice, nie kupujcie dziecku bucików na rzepy lub z gumką, z tego względu, że szybko jest taki bucik dziecku założyć. Kupcie buty ze sznurowadłami, a na początek można kupić ze sklepu z zabawkami drewniane buciki ze sznurkami do nawlekania przez dziurki. Dla dziecka będzie to stanowiło świetną zabawę. W efekcie nauczy się wiązać sznurowadła. 
   Inną świetną zabawą kształtującą m.in. motorykę dłoni jest zabawa z plasteliną bądź ciastoliną. W niektórych przedszkolach powoli odchodzi się od tego typu zabaw, zastępując je różnego rodzaju "wypychankami", które bardzo często się drą. Zabawa z plasteliną kształtuje przede wszystkim paluszki dziecka, dzięki czemu w przyszłości zacznie ładnie pisać. Oprócz plasteliny, zaoferujmy naszemu dziecku wszelkiego rodzaju zabawy z rysowaniem, malowaniem oraz wyklejaniem. Dajmy małemu odkrywcy szansę pokazania swoich możliwości. Niech kształtuje swoją wyobraźnię, niech po prostu TWORZY!
   Wspaniałą zabawę zapewni także nawlekanie różnego rodzaju koralików i tasiemek na sznureczki, plastikowe rureczki, kartoniki itp. 
   Najwięcej uciechy dla naszego szkraba przyniosą klocki i zabawa z torami. Dziecko w tego typu zabawach myśli konstruktywnie, stwarza różnego rodzaju budowle z klocków, przy okazji można te klocki policzyć oraz odgadnąć jaki mają kolor :)
   Jeśli chodzi o zabawę z torami, to również dziecko poprzez taką zabawę rozwija swoją wyobraźnię, np. wymyśla różne historie związane z ruchem drogowym.
   Duża motoryka to nic innego jak ćwiczenia i zabawy ogólnorozwojowe. Należą do nich zabawy bieżne, skoczne, na drabinkach, pobyt dziecka na świeżym powietrzu - plac zabaw, zabawy z piłką (rzucanie, podawanie turlanie) itp.
  Ogólnie rzecz ujmując, jeśli zapewnimy dziecku odpowiedni rozwój motoryczny, możemy być spokojni, że wyrasta nam szczęśliwy mały badacz i odkrywca. Wystarczy tylko odrobinka zaufania i dobre chęci :)  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz